Історія триатлону в світі та Україні

Історія триатлону в світі та Україні

Показником розвитку країни являється захоплення населення спортом та пропорційне їх кількості.

Один із видів багатоборства – триатлон – набув масового поширення у багатьох зарубіжних країнах. Це призвело до створення Європейської і Міжнародної Федерацій, Всесвітньої Корпораціі триатлону, а також включення нового виду спорту в програму літніх Олімпійських Ігор.

В Україні також є Федерація Триатлону України, а українські спотрсмени приймають участь у міжнародних змаганнях світового масштабу.

Триатлон (похідне від грецьких слів: trі – три, і аthlon – змагання, боротьба) включає в себе три різних спортивних змагання (залежно від виду програми: плавання, їзда на велосипеді, біг), одне за другим в безперервній послідовності.

Існує легенда, що розповідає про виникнення безперервного триборства:

В 1978 році троє студентів Американської спортивної академії – плавець, велосипедист і бігун – посперечалися про те, хто з них більш витривалий, і організували між собою змагання.

Скотт Тінлей (історик триатлону, чемпіон світу) стверджує, що триатлон бере свій початок з  «Гонки наполегливих», що проводилася у Франції в 1920-1930 рр. у місті Рошель. Це були 3 км бігу, 12 км велогонки та подолання вплав 200-метрового каналу Марне, і все це без перерви між етапами.

Нажаль, з середини 30-х років, і аж до 1974-го подібних змагань у світі не проводилося.

Вважається, що відродили триатлон американці Джек Джонстоун та Дон Шанахан, і в 1983-му році слово «триатлон» з’явилося в тлумачному словнику англійської мови Уебстера.

Перше офіційне змагання з триатлону «Mission Bay Triathlon» відбулося 25 вересня 1974 року о 17:45 у передмісті Мішн Бей міста Сан-Дієго (Каліфорнія, США). Тепер ця дата вважається днем народження сучасного триатлону на коротких дистанціях.

Перші змагання під назвою «Залізна Людина» (Iron Man) на довгій дистанції – 3862 км плавання + 180,2 км велосипедна гонка + 42195 км біг – відбулися 18 лютого 1978 року в Гонолулу (Гаваї, США). Цей день можна вважати днем народження класичного триатлону.

У 1982 році триатлон стає професіональним видом спорту в США та набуває популярності в інших країнах світу.

1984 рік – створення Європейської Федерації триатлону (ETU)

1985 рік –  перший чемпіонат Європи з триатлону

1989 рік –  формується Міжнародна Федерація триатлону (ITU) Авіньйон, Франція, яка організовує щорічне проведення чемпіонату світу, кубка світу та інших спортивних заходів

1990 рік – перший офіційний чемпіонат світу під егідою ITU в м. Орландо (США)

1994 рік – на черговій сесії Міжнародного Олімпійського Комітету (МОК) в Парижі було оголошено про включення триатлону в програму XXVII літніх Олімпійських ігор

2000 рік – був розіграний перший комплект нагород з безперервного триборства на міжнародній (короткій) дистанції 1,5+40+10 км на Олімпіаді в Сіднеї

На початку 80-х років тириатлон привернув до себе увагу і в Радянському Союзі.

1987-1988-х рр. – перші змагання з триатлону на довгій дистанції (3862 км плавання + 180,2 км велосипедної гонки + 42195 км бігу) в Українській РСР (м. Одеса, їх організували і провели Ф. Алієв, З. Сосновський і Л. Ржепішевський – представники МХТО «СПЕКТР»)

23 липня 1989 в Одесі відбувся Всесоюзний турнір з триатлону на приз газети «Вечірня Одеса» у двох форматах – короткому (1,5+40+10 км) і довгому (3862+180,2+42195 км). В Одеському триатлоні 1987 року взяли участь 18 атлетів, в 1988 році – 37, а в 1989 на старт вийшли понад сто атлетів, які представляли клубні команди із усіх куточків Радянського Союзу.

Перший чемпіонат з безперервного триборства в незалежній Україні пройшов в 1992 році в Тернополі, де перше місце посів львів’янин Богдан Міхаль (згодом він брав участь у знаменитому гавайському триатлоні «Залізна людина» 1995 і фінішував 16-м).

Сьогодні ФТУ створила єдиний календар змагань, скоординувавши тим самим виступи наших атлетів в Україні і за кордоном.

Влітку 2007 року в місті Переяслав-Хмельницький відбувся перший в незалежній Україні Міжродний турнір з триатлону на довгій дистанції під назвою «Слов’янська хвиля» у форматі 3,0+80,0+20,0 км. З 2009 року «Слов’янська хвиля» проводиться в ранзі чемпіонату України. З 2007 року в місті Новояворівську Львівської області щорічно проводиться відкритий чемпіонат Украінини в «олімпійці» і в естафетах-мікст (у команді двоє чоловіків і двоє жінок). У липні 2009 року поблизу Одеси (м. Южний) відбувся відкритий чемпіонат і Кубок України на короткій дистанції (1,5+40,0+10,0 км).

 

З гордістю відзначаємо, що українські атлети гідно представляють нашу країну на міжнародній спортивній арені:

  • 2003 рік – в Угорщині (м. Тисайварош) наші триатлети-чоловіки були третіми в естафеті (3 чол.)
  • 2005 рік – львів’янка Тамара Козуліна у міжнародних змаганнях на довгій дистанції триатлону (4+30+120 км) стала чемпіонкою світу!
  • Андрій Глущенко – чемпіон світу серед юніорів, бере участь у трьох Олімпіадах (Сідней, Афіни, Пекін), завойовує «срібло» на дев’ятому етапі Кубка Європи в Анталії (Туреччина) у 2009 році
  • Полікарпенко Володимир бере участь у двох Олімпіадах (Сідней – 15-е місце, Афіни – 30-е), на чемпіонаті світу 2006 року займає почесне 5-е місце, а на четвертому етапі Кубка світу в місті Річард-Бей (Південна Америка) у 2007 році – 2-е місце
  • 2006 рік – на чемпіонаті Європи в Хорватії (м. Рієка) українські спортсменки перемогли в естафеті
  • 2007 рік – в Угорщині (м. Тисайварош) українки були другими на чемпіонаті світу (у складі команди Юлія Єлістратова, Олеся Пристайко, Інна Циганок)
  • 2009 рік – за підсумками чемпіонату світу і трьох найкращих результатів, показаних на етапах Кубка світу, українська триатлоністка Юлія Єлістратова очолила світовий рейтинг ITU (1749 балів) серед спортсменок у віці до 23-х років (друга у списку Даніела Риф зі Швейцарії – 950 балів, третя німкеня Ребекка Робіш – 905 балів)
  • 2007 рік – Єлістратова Юлія стає четвертою на чемпіонаті Європи в Копенгагені (Данія) і на чемпіонаті світу в Гамбурзі (Німеччина), а на дев’ятому етапі Кубка Європи Анталії (Туреччина) завойовує «золото».
  • 2006 рік – Віктор Зємцев став чемпіоном світу на довгій дистанції, а в 2009 році виграв етап серії чемпіонату світу (у змаганнях взяли участь близько 3 тисяч осіб) в «класиці» у штаті Кентуккі (США), витративши на її подолання 8:25:27 годин.
  • 2009 рік – На двох Кубках Азії з триатлону, що проходили в Китаї, переможцями стали: у Пекіні (25 липня) – Данило Сапунов та Юлія Єлістратова, а в Юагуанге (8 серпня) – Максим Чорний.
  • 2009 рік – на черговому етапі чемпіонату Європи з триатлону в естафеті-мікст, що проходив в м. Холтен (Голландія), наша збірна команда у складі Олесі Дерези, Олесі Пристайко, Ростислава Пєвцова та Олексія Сюткина стала переможцем
  • серпнь 2010р – наші жіноча і чоловіча збірні стали кращими на чемпіонаті Европи з триатлону серед поліцейських в Австрії. На цих змаганнях лейтенант міліції Юлія Єлістратова стала переможцем ще й в особистому заліку.
  • Неодноразово перемагали і входили до числа призерів етапів Кубка світу Василь Македон, Сергій Курочкін, а в одному з видів програмитриатлону – дуатлону – Андрій Ястребов став чемпіоном світу.
  • 2009 рік – житомирянка Юлія Єлістратова стала чемпіонкою Європи серед молоді, і потім двічі поспіль здобувала призові місця на континентальній першості у своїй віковій групі.
  • 2010 рік – наша співвітчизниця Юлія Єлістратова стала першою українкою, якій вдалося здобути золоту медаль на етапі Кубка світу!
  • Варто згадати чимало нових імен в українському триатлоні: Єгор Мартиненко, Ростислав Пєвцов, Іван Іванов, Інна Рижих, Олександра Степаненко та інші. На рахунку цих триатлетів є чимало нагород – як на внутрішній, так і на міжнародній арені.
  • 2011 рік – в іспанському місті Понтеведра збірна України з триатлону в естафетах-мікст здобула срібну медаль континентальної першості
  • 2012 рік – наша четвірка знову потрапила п’єдестал пошани, цього разу з третім результатом.
  • 2011 рік – збірна України була вперше представлена на чемпіонаті Європи з паратриатлону! У місті Ейлат (Ізраїль) наш співвітчизник Володимир Степаненко у свої 18 років з першої спроби фінішував в  чільній «десятці»
  • 2009 рік – львів’янин Юрій Заблоцький здобув для України ліцензію на Перші Юнацькі Олімпійські Ігри, які за рік по тому відбулися в Сингапурі. На жаль, Юрій через травми не зміг виступити на цих змаганнях, однак своє плече партнерові по збірній підставив Андрій Сіренко.
  • На Олімпійських Іграх у Пекіні (2008) та Лондоні (2012) честь України захищали Володимир Полікарпенко, Данило Сапунов та Юлія Єлістратова.
  • У мексиканському місті Хуатулько Сапунов та Єлістратова здобули для нашої держави по бронзовій медалі (Данило фінішував з третім результатом у 2012 році, а Юлія – у 2013-му).
  • Іван Іванов з Полтавщини який два роки поспіль потрапив до ТОП-5 етапу Кубка світу в японському місті Ішигакі (2012, 2013).
  • На Олімпійських Іграх в Ріо-де-Жанейро в 2016-му році прапор нашої держави знову захищали двоє триатлетів – Юлія Єлістратова та Іван Іванов.
  • Юлія Єлістратова остаточно затвердилась в статусі найкращої триатлетки України за останні десять років – 4-те місце на Європейських Іграх в Баку, низка внутрішніх та міжнародних перемог та практично щороку очолює рейтинг найкращих триатлеток Європи. Станом на кінець 2018-го року вона має в своєму активі вже сім медалей з етапів Кубка світу, дві з яких – золоті.